"Teise isanda" ülistusest
Jeesus ütles: "Keegi ei saa teenida kahte isandat, ikka on nii, et ta vihkab üht ja armastab teist või ta pooldab ühte ja põlgab teist. Teie ei saa teenida nii Jumalat kui mammonat." Mt 6:24
Briti sotsioloog Colin Campell püüab "teist isandat" - mammonat- rehabiliteerida. Ta väidab, et kaasaegne tarbimisühiskond pole päris materialistlik. Miks? Sest see pakub rohkelt kaupu, mille väärtus seisneb immateriaalses lisatähenduses. Sellised kaubad aitavad ostjal luua oma identiteeti.
Ostes kaupu, millega end ümbritseda, avastame ja loome me oma mina. Tarbimises enese loomine olevatki postmodernse subjekti emantsipatoorne saavutus. Tema eelkäijad olevat põlvkondi treeninud ennast defineerima "religiooni", "rahvuse" või "etnose" kaudu. Nüüd teostavat ta ennast aga individuaalse maitse otsustes. Mida see maitse siis endast kujutab? See olevat tunne, mis meile sobib ja mis ei sobi. Sellele tundele andumine olevat väga rahulik eneseleidmise viis. See polevat dogmaatiline ega agressiivne, vaid avatud põhimõtteliselt kõigele. Kommunikatsiooniteoreetik Norbert Bolz näeb globaliseerunud tarbimises vastukaalu religioossele fundamentalismile.
Globaalse tarbijaskonna kaitsjad väidavad, et tänapäeva valgustatud tarbijad polevat vaimutud. Selline tarbimine ei põhine mitte ressursside raiskamisel, vaid eneseleidmise loomingulisel aktil. Igaüks saavat vastavalt oma maitsele ja rahakoti suurusele "õndsaks".
Aga miks on siis nii palju rämpskaupa? See kuuluvat mitmekesisuse juurde. Selle vastu ei aitavat doktriin, vaid maitsekasvatus.
David G. Myers kirjutab seevastu oma raamatus, “The American Paradox: Spiritual Hunger in an Age of Plenty” (Ameerika paradoks: spirituaalne nälg külluse ajastul) autor. “Meie suurenenud küllusega viimasel neljal aastakümnel ei ole kaasnenud subjektiivse heaolu kasvu.“
Kuid on ka teine võimalus. Selle asemel, et näidata, mida suudetakse ja osatakse osta, võib tegelda ka plakatiivse loobumisega. Ma näitan kõigile, millest ma suudan loobuda. Loomulikult ei loobu ma asjadest, mis tunduvad kuidagi "korrektsete" ja vältimatutena.
Sellised siis ongi rikka mehe ja rikka ühiskonna probleemid vaesusest ja põgenikest pakatavas maailmas. Jeesus aga ütleb: "Ärge koguge aardeid maa peale, kus koi ja rooste neid rikuvad ja kuhu vargad sisse murravad ja varastavad." Mt 6:19 Kuid maisel varal on veel üks omadus, see on nagu palk silmas, mis pimestab. "Kui su silm on aga vigane, on kogu su ihu pimedust täis." s.23 Niipalju siis "teise isanda" ülistusest.
Viimased uudised
15. detsember | Igaviku müksud |
13. detsember | Vitsaga või vitsata? |
12. detsember | Lugu puldankotist |
Arhiiv | RSS |