Mis oli LECTIO?

12
märts
Autor: Joosep Tammo
Mitmed küsivad: Mis see Lectio oli?

Mõned nooremad sõbrad on küsinud: Miks Lectio? Lectio oli käsikirjaline (kirjutusmasinal trükitud) teoloogiliste, kultuuriliste ja filosoofiliste artiklite kogumik, mida andsin Pärnu Rannahoone katlamajas (mida enam ei ole) u. 1977 - 1979 aastani välja. Lectiot sai üle eesti sõprade hulgas levitatud ja mitmes paigas omakorda paljundatud. Hea asja mälestuseks loodan kunagi siin kodulehel ka 13 numbri Lectio sisukorrad avaldada. 
LECTIO polnud tollajal ja pole nüüdki midagi muud kui lihtsalt "Lugemised".

Lea Altnurme kirjutab oma artiklis: "Interkonfessionaalsed sõpruskonnad Eestis 1970. ja 1980. aastatel." EKN-i 20.aastapäevaks väljaantavale koguteosele.


.Oli ka isetegevuslikke väljaandeid, nagu Joosep Tammo toimetatud kultuurilis-teoloogiline kogumik „Lectio“, millest ilmus üle kümne numbri...  Lectio“ tegemist meenutavad Joosep Tammo ja Tiit Pädam:

 

Vahepeal hakkasin ma välja andma käsikirjalist kogumikku, mille nimi oli „Lectio“. [Tekstid olid] servast serva, alates karismaatilistest kuni katoliiklike artikliteni, sisaldas tõlkeid. Teemadering oli huvitav, aga kvaliteet primitiivne. Kolmeteist numbrit sai välja antud. Sel oli oma lugejatering. ...  (Joosep Tammo) See, mis oikumeenilises kontekstis oluline, on „Lectio“. Mul on vist mõned numbrid alles. Seal oli hästi palju erinevatest konfessioonidest inimesi tegevad nt. Peeter Vardja, Herbert Murd, Joosep Tammo. See oli hästi suur võrgustik meil tegelikult, struktuur oli üsna hästi paigas. Panime käsikirja kokku ja esimene masinatäis läks 8 inimesele, kes omakorda lõid läbi 6-8 eksemplari. See oli selline võrgustik. Oli ka paar „Lectio“ konverentsi. Plaanisime hakata välja andma „Lectio“ raamatukogu. Neid väljaandeid oli terve hulk ju tegelikult. See toimus 1970-ndate II pooles ja11980-ndate alguses. (Tiit Pädam)[1] Pilli, Usu värvid ja varjundid, 46-47.

Kommentaarid: 2

Tuleb meelde jah see aeg, tol ajal tundus see asi väärtuslik, aga kui praegu raamatulette poes vaatan, tundub see aegu mis trükkimisele kulus, kuidagi mõttetud
peeter, 25. märts 2009


Kui poleks olnud kogu seda zamizdat kirjandust, poleks ka tänast päeva. Tollajal polnud lihtsalt mitte midagi. Iga artikkel, iga käsitsi trükitud raamat oli rohkem väärt kui täna tuhanded. Me vajasime seda kõike nagu õhku.
JoosepT, 25. märts 2009


Lisa kommentaar

Email again:
Nimi   
E-mail   
Kommenteeri   
Sisesta

Viimased uudised

27. märts Palmipuudepüha 2021
19. detsember Normaalsuse igatsuse katkestus
05. detsember Markusega läbi talvise aia