Haraka Instituut Orajõel ja Liivimaal

02
aug
Autor: Joosep Tammo
Jumal irmumi om ama kavalim ieürgum. -
 Jumala kartus on kõige targem alustus.
1. augustil kogunes taas "Haraka Instituut" oma suvisele koosviibimisele. Seekord kohtusime Orajõel ja tegime paraja ekspeditsiooni Põhja Liivimaale.


Hommikul kell 10.00 kogunes Urve ja Ermo  suvekodus Orajõel "Haraka Instituut". Seekord oli läbivaks teemaks väärtused. Pärast lühikest kohvitamist rääkis Ermo Jürma kreeka sõna "axios" tähendusest. Väärtuslik on see, mis tasakaalustab kaalu teise poole. Usklik, kes väärtustab evangeeliumi elab evangeeliumi vääriliselt.
Karl Pajusalu lahkas sõna "paras" tähenduse muutumist. Paras oli vanast parim. A.Vunk tegi ülevaate arengutest Jaapani "taimetoitlastest" meeste elus. Ligi 2/3 Jaapani mehi loobub seksist ja pühendub kas meediale või põgeneb loodusesse ning ei hooli naistest. Põhjused võivad olla kultuuriloolised. Teisest küljest see areng sai alguse jaapanis võrdse kohtlemise seaduse jõustumisest alates. See seadus lagundas kiiresti traditsioonilised soorollid. 
Tõnu Lehtsaar lahkas väärtuste konflikti võimalusi. Eriti konfliktialdised on inimese identiteeti kõige enam iseloomustavad väärtused - keel, kultuur ja religioon. Mistahes väärtuste konflikt omab kalduvust laieneda. 
Joosep Tammo rääkis eesti kultuuri viimase 15 aasta kontseptsioonidest. Võime arvata, et meie probleemid ei asu üksnes nõukogude ajas. Hasso Krull räägib eesti kultuurist kui "katkestuste kultuurist", Jaan Undusk iseloomustab seda kui eksistentsialistlikku absurdiprojekti ja Tiit Hennoste näeb eesti kultuuriparadigmas enesekolonisatsiooni väljendusi. Me oleme omaks võtnud kolonisaatori s.o. baltisakslaste kuvandid ja hinnangud. 

Lõunasöök Lemme külalistemajas.

Pärast lõunasööki Lemme külalistemajas ja sellele järgnenud liivi keele lühikursust, mille viis läbi Karl Pajusalu asusime "ekspeditsioonile" Põhja-Lätti ehk Salatsi liivlaste aladele. 

Ikla muulil

Peatused Ainaz'is, Salacgriva's, Svetciem'sis, Kuikula, Pale's ja Stacele's andsid sügava ruumitaju sellest, mis Salaca jõe viljakatel kallastel võis sajandeid tagasi toimuda. Ühtlasi oli see pilt jätkusuutmatu Eesti võimalikku tulevikku. 


Svetupe jõe ääres liivlaste ohvrikoopa ees.

Stacele liivlaste muuseumi juures tegime eestpalve liivi, läti ja eesti rahva eest. Hea ja kindel tunne oli õhtuhämaruses jõuda ühte väiksesse aga vabasse soome-ugrilaste riiki. 


Liivi, eesti ja läti kokkupuutele pühendatud mälestusmärk Staiceles.

Paras päev, paras seltskond, paras reis. Paras on parim. "Mina sinnul tännub, min Jumal!" - "Mina sind tänan, minu Jumal!"oma rahva, oma sõprade, vabaduse ja rahu eest.

Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi   
E-mail   
Kommenteeri   
Sisesta

Viimased uudised

27. märts Palmipuudepüha 2021
19. detsember Normaalsuse igatsuse katkestus
05. detsember Markusega läbi talvise aia