Tarkus, mis ei sureta...
1. september 2002

Saalomoni tarkuseraamatus on kirjas: 
"Tarkuse kõrval on kõik kuld nagu pisut liiva, ja hõbedat tuleb arvata sõnnikuks. Ma armastasin seda rohkem kui tervist ja ilu... Aga koos sellega tuli minule ka kõik hea, ja sellel oli käes mõõtmatu rikkus." Saalomoni tarkusesõnad 7:9-11

Head sõbrad, kuidas jõuda sellise tarkuseni, sellise mõõtmatu rikkuseni, suremata igavuse kätte? Jätan teile 1. septembril 3 märksõna: Uudishimu, andestus ja armastus.

Need sõnad on osa õppimise olemusest.

1. Uudishimu. 
Esita küsimusi. Kui sa ei esita küsimusi, siis sa ei saa ka vastuseid. Kui te kaotate uudishimu, siis saab teist kapsas.

2. Andestus. 
Me kõik teeme vigu - nii õpilased kui õpetajad. Kui sul on palju vigu ja saad halva hinde, siis tea, et õpetajat see ei rõõmusta. Neile, kes parandavad oma vead, andestatakse.

3. Armastus.
See on "tingimusteta positiivne suhtumine". Armasta oma kooli, oma õpetajaid, õpilasi ja sa näed, kuidas tarkuse taim sinus lööb õitsele.

Apostel Paulus ütleb 2 Korintose kirjas 3:6: "Kirjatäht suretab, vaim teeb elavaks..." Meie ütleme teisiti: "vahel võib koolis lausa igavuse kätte surra." Mis te arvate, kas see õppeaasta suretab meis viimsegi uudishimu, andestuse ja armastuse kooli vastu, või meist saavad aasta võrra targemad, ilusamad ja sisemiselt rikkamad noored?

Ehk leiame vastuse ühest vanast loost:
Oli kord tark, kes suutis vastata igale küsimusele. Kuid seal oli ka kadedaid, kes tahtsid teda naeruvääristada. Nad tulid välja ideega. Üks neist pidi hiir peos minema targa juurde ja küsima: "Ütle mulle, mis mu peos on?" Kui ta õieti arvab, et tegemist on hiirega, pidi järgnema lisaküsimus: "Kas see on elav või surnud hiir?" Kui tark vastab surnud avab küsija käe ja sealt tuleb välja elav hiir. Kui tark vastab elav, siis pigistab küsija hiire surnuks ja vastus on ikkagi vale. Kadedad läksidki targa juurde ja üks neist küsis: "Mis mu käes on?" - "Hiir", kõlas vastus. - "Kas see on elav või surnud hiir?" - Tark vastas: "See, kas hiir on elav või surnud on Sinu käes..."

Sõbrad ärge unustage: See, kas kirjatäht suretab või muudab tõeliselt targaks, on sinu käes ... See sõltub sinu uudishimust, võimest andestada ja armastusest...

Õnnistatud kooliaastat!