1991 a. PSHG II semestri avapalvus


"Teie kõik olete ju valguse lapsed ja päeva lapsed. Meie ei ole öö ega pilkase pimeduse lapsed. Tähendab, ärgem magagem siis nagu teised, vaid olgem ärkvel ja kained." 1.Tess 5:5-6

Keegi ajaloolane on küsinud: Millised inimesed võitsid II Maailmasõja? ja ise ka vastanud: Need tavalised sõdurid, kes kogu öö suutsid kaevikuis ärkvel olla.
Just selliseid mehi ja naisi, noori ja vanu vajab 1991 aasta. Väga kerge on uinuda igal elu tasandil.

1. Ärgem uinugem intellektuaalselt!
  • Meid ümbritseb ka uuel aastal intellektuaalne laiskus ja uimane lõbustuskultuur.
  • On vaja intellektuaalset jõudu, et olla ja jääda ärkvele ja sülitada terve kriitiline meel.
2. Ürgem uinugem moraalselt!

Edmund Börk on öelnud: "Kurjuse triumfiks on vajalik, et head inimesed ei teeks midagi." Miks, sest vastuvoolu ujumine maksab midagi. Kergem on uinuda teadmatuses ja apaatias. Prantsuse revolutsiooni eelõhtul võttis Louis XI osa Generaalstaatide avamisest, Nancy piiskop esitas talupoegade raskest olukorrast liigutava pildi. Kuningas aga olles söönud kõva hommikusöögi tukkus sellajal kui piiskop lihtrahvast kaitses.
Me võime olla intellektuaalselt ärkveal, kuid moraalselt uinunud.

3. Ärgem uinugem vaimulikult!

Paljud meist alles otsivad seda "oma saart". oma usulisi tõekspidamisi. - Elame kaootilises pakkumiste keskkonnas. On oluline, et kuuleksime seda vaikset tõe häält, mis on ehtne ja ei peta meid elu heitlustes. See on armastuse ja ohvrimeelsuse hääl.

Olgem ärkvel ja kained kõigil oma elu tasanditel. Sest mitmesugused sündmused tabavad meid äkki. Pimeduse ja kriiside tulles pole kelleltki laenata isiklikku usku, vajalikku iseloomu, vastupidavust ja taluvust. Meid ümbritseb ka uuel aastal kurjuse salakaval ja tume reaalsus.

Ühes multifilmis küsib üks nooruk teiselt: "Kas sa usud saatana olemasolu?" vastus kõlab: "Muidugi mitte, rumaluke." - Kurjuse kavalaim vale seisneb selles väiteks, et ta ei eksisteeri. Me ütleme eesti keeles "vana tühi".

Jumal ütleb Moosesele: "Ma olen kes ma olen." Aga hingevaenlane ütleb: "Mind ei ole olemas." - Mulle ei maksa tähelepanu osutada. Sellest ei ole ju midagi. Kurjust ega halba pole olemas. Patt ja südametunnistuse piin on vaid inimeste endi väljamõeldis. See on selle maailma suurim vale, see on pimeduse ja vaimse surma uni. OLGEM ÄRKVEL JA KAINED!  Ärgem magagem siis nagu teised vaid olgem ärkvel ja valvel!

Või nagu ütles Martin Luther: "Elagem nii, nagu Kristus oleks sündinud eile, tõusnud üles täna ja tuleks homme."